Różnice pomiędzy darmowym programem DaVinci Resolve a wersją płatna tzw. DaVinci Resolve Studio

Blackmagic Design w imponującym tempie serwuje nam nowe wersje programu, dlatego uznaliśmy że warto dodać wpis, który uaktualni i uporządkuje temat. Obecnie wersja 14 programu jest wersją aktualną.

1 listopada 2016

Maciej Gryzełko

Blackmagic Design Certified Trainer

*artykuł z 2016 roku, zapraszamy do nowszego zestawienienia pod tym adresem:
https://www.frankfuterro.pl/2023/09/poznaj-roznice-miedzy-platna-a-bezplatna-wersja-davinci-resolve/

Wersja bezpłatna programu nie ma ograniczeń czasowych, nie jest to trial. Program w wersji bezpłatnej działa równie wydajnie jak wersja Studio (z wyjątkiem stacji roboczych wyposażonych w więcej niż jedną kartę graficzną, żeby wykorzystać moc obliczeniową dwóch lub więcej kart graficznych – potrzebujemy wersję Studio).

Wersja bezpłatna pozwala skorzystać użytkownikowi z większości narzędzi i funkcji dostępnych w wersji płatnej.

Wersja płatna tzw. DaVinci Resolve Studio 14 w odróżnieniu od wersji bezpłatnej pozwala na:
 • edycję, kolor korekcję oraz eksport materiału 3D;
 • posiada narzędzia do redukcji szumów;
 • posiada narzędzia do nakładania efektu motion blur;
 • umożliwia eksport materiału w rozdzielczościach większych niż UHD (max. 16000×16000 pikseli);
 • pozwala skorzystać z większej puli efektów (m.in. nakładanie ziarna na obraz, czy efektów typu lens flare, lens blur);
 • wersja płatna umożliwia pracę wielu użytkownikom na wspólnym projekcie i wspólnych materiałach w tym samym czasie, jak również pracę zdalną on-line np. pomiędzy dwoma stacjami roboczymi;
 • jak wspomniano wcześniej wersja Studio w obrębie jednej stacji roboczej potrafi wykorzystać moc obliczeniową większej ilości kart graficznych;
 • czy wreszcie tylko wersja płatna współpracuje z najdroższym z paneli do kolor korekcji z tzw. Control Surface Advanced
https://www.blackmagicdesign.com/products/davinciresolve/


Wybór właściwego oprogramowania jest kluczowym zagadnieniem przed którym staje wiele początkujących osób pragnących rozpocząć swoją przygodę z postprodukcją obrazu filmowego. Szukając dobrego programu który umożliwi nam pracę w zakresie montażu oraz postprodukcji kolorystycznej filmów, świetnym i wartym polecenia wyborem będzie darmowy program DaVinci Resolve firmy Blackmagic Design.

Informacja że program jest dostępny za darmo może początkowo wzbudzać nieufność, jednak analiza polityki sprzedaży produktów przez firmę Blackmagic Design pokazuje, że z jednej strony dostajemy darmowe w pełni funkcjonalne i legalne oprogramowanie, a z drugiej dalej jesteśmy potencjalnym klientem firmy Blackmagic Design, ponieważ firma ta posiada w ofercie zarówno rozwiązania programowe jak i sprzętowe.

Upraszczając zagadnienie, można pokusić się o teorię że Blackmagic Design wychodzi przed konkurencję udostępniając nam darmowe oprogramowanie, ponieważ w tym samym czasie w odróżnieniu od wielu innych producentów, sprzedaje również sprzęt tj. kamery czy inne urządzenia elektroniczne przeznaczone do rejestracji lub postprodukcji filmowej.

Poza tym program DaVinci Resolve funkcjonuje także w wersji płatnej oznaczonej przez producenta jako DaVinci Resolve Studio. Istotne jest poznane różnić pomiędzy dwoma oferowanymi nam produktami, zrozumienie co otrzymamy korzystając z wersji darmowej, a co zyskamy decydując się na zakup wersji płatnej.

https://www.blackmagicdesign.com/products/davinciresolve/
↑   Na stronie Blackmagic Design (https://www.blackmagicdesign.com/products/davinciresolve) możemy odnaleźć i pobrać najświeższe pliki instalacyjne programu, zarówno w wersji darmowej jak i płatnej tzw. DaVinci Resolve Studio.
Kluczowe różnice DaVinci Reslove między wersją płatną a darmową
 • w wersji bezpłatnej nie możemy korzystać z wbudowanych w program narzędzi do redukcji szumów oraz tworzenia tzw. efektu motion blur

 

 • wersja bezpłatna nie obsługuje rozwiązań 3D zarówno w zakresie podglądu jak i eksportu materiału

 

 • jeśli mamy w komputerze więcej niż jedną kartę graficzną, praca na nich dostępna będzie w wersji Studio, ponieważ program w wersji darmowej korzysta tylko z jednej karty graficznej

 

 • wersja darmowa nie współpracuje z panelem Control Surface

 

 • w wersji bezpłatnej maksymalna rozdzielczość eksportowanych z programu plików ograniczona jest do 3840×2160 pikseli


Najbardziej dotkliwe i przemawiające za zakupem wersji Studio jest ostanie spośród wymienionych ograniczeń, tzn. to które dotyczy rozdzielczości. Producent w wersji darmowej ogranicza nam dostęp do eksportu w natywnym 4K (4096x2160 pikseli).

Zasadne wydaje się jednak pytanie, w jak dużym stopniu na chwilę obecną w naszej pracy potrzebny nam będzie render finalnych plików w 4K (a na ile możemy zadowolić się tzw. konsumenckim 4K oznaczanym jako UHD, czyli właśnie materiałem w rozdzielczości 3840x2160 pikseli).

Pamiętajmy również że praca z materiałami 4K, szczególnie w przypadku plików RAW, będzie od nas wymagała sporych inwestycji w odpowiednie zaawansowane rozwiązanie sprzętowe.

https://www.blackmagicdesign.com/products/davinciresolve/


Różnice pomiędzy darmowym programem DaVinci Resolve a wersją płatną tzw. DaVinci Resolve Studio, jak widzimy nie są tak liczne. Szczególnie w kontekście, gdy zaczynamy przygodę z postprodukcją i dysponujemy komputerem posiadającym jedną kartę graficzną, nie wspominając już o utrudnionym dostępie do drogiego panelu Control Surface.

Dodatkowo znaczną część różnic pomiędzy wersją darmową a Studio, możemy niwelować korzystając z zewnętrznych wtyczek, które umożliwią nam np. odszumianie ujęć, niwelowania dystorsji obiektywów lub dodawanie efektów np. typu Lens Blur.

Reasumując DaVinci Resolve w wersji bezpłatnej to potężne narzędzie do montażu filmowego i jeszcze potężniejsze narzędzie jako program do kolor korekcji i gradingu materiału, a firma Blackmagic Design udostępniając program za darmo przyczynia się znacznie do dynamicznego rozwoju rynku postprodukcji.

Dodaj komentarz

Ten post ma 2 komentarzy

 1. fotografślubny

  fajnie opisane!