DaVinci Resolve 14 Beta

Blackmagic Design udostępnił do pobrania i testowania program DaVinci Resolve w wersji 14.0 Public Beta.

12 lipca 2017 r.

Autor: Szymon Antoni Jędrys

Blackmagic Design Certified Training Partner

Wielkim zaskoczeniem jest decyzja producenta programu dotycząca nowej polityki sprzedaży. DaVinci Resolve Studio kosztuje obecnie 1/3 poprzedniej ceny. Ponadto Blackmagic wycofuje się niestety z kluczy licencyjnych w postaci dongla*. Zamiast niego przy pierwszej instalacji będziemy teraz wpisywali tradycyjny klucz licencyjny.

↑ Blackmagic Design (https://www.blackmagicdesign.com/products/davinciresolve)

W DR 14 nastąpiło parę istotnych zmian. Najbardziej rewolucyjnym jest uzupełnienia interfejsu programu o dedykowane do postprodukcji dźwięku nowe okno oznaczone jako Fairlight. Podczas pracy w nowej wersji programu zauważalna jest również znaczna poprawa płynności działania i podglądu mediów. Dotyczy to zarówno materiału RAW i jak i plików wysoko skompresowanych. Poprawie uległa również płynność podglądu timelinów, gdy pracujemy w tym samym czasie na większej ilości ścieżek video. Jest to dobra wiadomość np. dla osób pragnących w DR korzystać z montażu w trybie multicam.

Do innych równie interesujących zmian należą:

  • możliwość relokacji w przestrzeni roboczej BINów, a także większa swoboda w edycji samej przestrzeni roboczej, której ustawienia możemy teraz zapisywać tworząc własne presety,
  • rozbudowany system pracy na markerach, który pozwala teraz na tworzenie czegoś na kształt subclipów,
  • nowa opcja podglądu w tzw. trybie semi-fullscreen (Shift+F),
  • dodanie efektów w oknie Edit (poza dostępnymi dotychczas efektami w oknie Color)
  • uzupełnienie efektów o interesujące narzędzia, tzw. gamut mapping oraz color space transform, dzięki którym możemy podejrzeć, jak nasz materiał wygląda finalnie w innych przestrzeniach barwnych (np. rec709->DCI, gamut 2.4->2.2 etc).
  • rozbudowany mixer oraz equalizer w oknie Edit
  • efekt dedykowany trackingowi i edycji twarzy w oknie Color  (praca nad tonami skóry, jej wygładzaniem, rozjaśnieniem oczodołów etc.). Efekt wydaje się być przeznaczony głównie do pracy nad nagraniami z tzw. materiałem setkowym.

W obrębie programu jest oczywiście wiele innych zmian i usprawnień. Należy jednak zaznaczyć, że dostępna obecnie wersja DaVinci Resolve 14.0 w odsłonie Public Beta jest wyjątkowo niestabilna. Program bardzo często zawiesza się i resetuje. do tego stopnia, że korzystanie z niego i testowanie nowych funkcji opisanych powyżej jest bardzo utrudnione. W oczekiwaniu na wersję bardziej stabilną rekomendujemy wciąż pracę na sprawdzonej ver. 12.5.

*Dongle – wpinany do portu USB licencyjny aktywator programu przypominający wyglądem pendrive’a.

Dodaj komentarz