5 najistotniejszych aktualizacji DaVinci Resolve 12.5.4

W połowie grudnia 2016 Blackmagic Design udostępnił najnowszą wersję oprogramowania DaVinci Resolve 12.5.4 wraz z listą dokonanych aktualizacji.

12 grudnia 2016 r.

Autor: Szymon Antoni Jędrys

Blackmagic Design Certified Training Partner

#1 Z praktycznego punktu widzenia użytkownika najistotniejsza zmiana to dodanie możliwości dekodowania plików MP3 na Windowsie. We wcześniejszych wersjach użytkownicy systemu Windows mogli jedynie pracować z plikami WAV.

#2 Kolejny update dotyczy wsparcia najnowszego kodeku firmy Grass Valley HQX, zarówno przy dekodowaniu jak i kodowaniu plików. Kodek ten jest alternatywą dla kodeków ProRes i DNxHR. Jego największym atutem jest wsparcie dla obydwu platform tj. MAC i WINDOWS, obsługa rozdzielczości do 8K DCI, obsługa kanału Alfa, czy opcja renderu do 8 i 10 bitowych plików w kontenerach AVI, MOV i MXF. Więcej informacji tutaj.

# 3 Blackmagic umożliwił interpretację plików CR2 pochodzących z lustrzanek Canon. Po najnowszej aktualizacji użytkownik nie musi konwertować .CR2 do Adobe DNG aby móc pracować na materiale. Dodatkowo, we wcześniejszych wersjach interpretacja przekodowanych plików DNG pozostawiała wiele do życzenia. Często występował problem z interpretacją w jasnościach oraz pojawiał się magentowy zafarb na wybranych partiach obrazu.

# 4 Wsparcie dla MacBook Pro Touch Bar. Aktualizacja, która pozwoli przyśpieszyć pracę w programie użytkownikom najnowszego MACa zarówno w sekcji EDIT jak i COLOR. Więcej informacji w wideo poniżej.

 

# 5 Poprawiono zachowanie czerni i bieli  w skrajnych partiach obrazu w kodeku ProRes 4444. Problem często występował podczas migracji plików między innymi programami.

Pełną listę zmian znajdziecie na stronie producenta.

Dodaj komentarz